Co to jest terminal płatniczy?

Co to jest terminal płatniczy?

Terminal płatniczy to bardzo praktyczne i wygodne urządzenie, dzięki któremu możliwe jest obsługiwanie płatności bezgotówkowych dokonywanych m.in. za pośrednictwem kart płatniczych, telefonów, a nawet przy wykorzystaniu BLIK-a. Tego typu sprzęt może łączyć się z centrum autoryzacyjnym za pomocą sieci komórkowej, łącza telekomunikacyjnego, czy też przez internet. Ze względu na mnogość dostępnych na rynku modeli, można wybrać takie urządzenie, które posiada dokładnie takie funkcje, które odpowiadają naszym indywidualnym potrzebom.

 1. Czym jest terminal płatniczy?
 2. Jakie możliwości daje podłączenie terminalu płatniczego do kasy fiskalnej?
 3. Rodzaje terminali płatniczych
 4. Dlaczego warto wyposażyć się w terminal płatniczy?

Na przestrzeni kilku ostatnich lat mogliśmy zaobserwować dynamiczny wzrost płatności bezgotówkowych. Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców podążając za wspomnianym trendem, podjęło decyzję o wyposażeniu się w takie urządzenie, jak terminal płatniczy. To właśnie dzięki niemu klienci mogą w bardzo wygodny i szybki sposób uiszczać opłaty zarówno za kupowane produkty, jak i usługi. W ten sposób nie muszą za każdym razem posiadać przy sobie gotówki.

Czym jest terminal płatniczy?

Terminal płatniczy to nowoczesne urządzenie pozwalające na przeprowadzanie transakcji bezgotówkowych za pośrednictwem:

 • karty płatniczej (debetowej lub kredytowej);
 • smartfona;
 • oraz BLIK-a.

Dzięki niemu klienci mają możliwość zrobienia i zapłacenia za zakupy na dowolną kwotę i to bez żadnych ukrytych kosztów. W zależności od wybranego modelu możemy liczyć na różne dodatkowe, niekiedy bardzo użyteczne funkcje i to nie tylko dla sprzedawców, ale także klientów. Mowa w tym momencie m.in. o możliwości doładowania telefonu komórkowego, wypłaty gotówki w kasie sklepu, czy też płatności w walucie karty.

Jakie możliwości daje podłączenie terminalu płatniczego do kasy fiskalnej?

Aby była możliwa obsługa transakcji bezgotówkowych, niezbędnym jest zadbanie o skuteczną komunikację między terminalem płatniczym a kasą fiskalną, dzięki czemu powstanie tzw. serwer wydruku, pozwalający na otrzymywanie potwierdzenia dokonanych płatności. Po przeprowadzeniu całego procesu pozwalającego na dokonanie transakcji bezgotówkowej za pośrednictwem terminalu płatniczego, do kasy fiskalnej przesyłane są wszelkie informacje, dzięki którym generowane są paragony do druku, stanowiące dowód przeprowadzenia transakcji.

Podłączenie terminalu płatniczego do kasy fiskalnej oferuje szereg zalet, do których można zaliczyć m.in.:

 • znacznie szybszą obsługę poszczególnych klientów;
 • likwidację wystąpienia jakichkolwiek pomyłek w trakcie przepisywania kwoty z kasy;
 • ułatwienie raportowania, dzięki temu, że wszystkie transakcje bezgotówkowe są ujmowane w dobowych raportach kasowych;
 • ułatwienie pracownikom szybszego obsługiwania transakcji, dzięki pojawiającym się na kasie i terminalu niezbędnym komunikatom.

Rodzaje terminali płatniczych

Obecnie na rynku mamy do czynienia z wieloma różnymi rodzajami i modelami urządzeń, jakimi są terminale płatnicze. Mnogość dostępnych wariantów sprawia, że tego typu sprzęt można odpowiednio dostosować do konkretnych potrzeb i wymagań z uwzględnieniem wykonywanej działalności, branży oraz dodatkowych funkcji oferowanych przez urządzenie.

Wśród dostępnych na rynku terminali płatniczych możemy wyróżnić:

 • Terminale stacjonarne – są to urządzenia obsługujące płatności wykonywane za pomocą kart płatniczych, BLIK-a, smartfonów, smartwatchów oraz smartbandów. Mogą działać jako samodzielne urządzenia, jak również można je z powodzeniem połączyć z systemem kasowym lub pin padem. Zazwyczaj wyposażone są w szereg dodatkowych usług w postaci możliwości wypłaty gotówki z kasy, doładowania telefonu, czy też obsługi płatności w walucie karty. W przypadku tego typu urządzeń nie zachodzi konieczność ich ładowania, jednak należy pamiętać, aby były umiejscowione w pobliżu gniazdka elektrycznego. Dodatkowo dają dostęp do wielu typów komunikacji.
 • Terminale mobilne – to urządzenia przenośne, które w porównaniu z terminalami stacjonarnymi są mniejsze i lżejsze. Ze względu na ich mobilność wyposażone zostały w wytrzymałe baterie, a dostęp do różnych metod komunikacji tj. poprzez Wi-Fi lub sieć komórkową, pozwala na przyjmowanie płatności w dowolnym czasie i miejscu. Są doskonałym rozwiązaniem, gdy zachodzi konieczność bezpośredniego dotarcia do klienta.
 • Terminale typu softpos – to nowoczesne rozwiązania o charakterze aplikacji płatniczej, które można zainstalować, a następnie uruchomić na swoim smartfonie lub tablecie. Oczywiście o ile wspomniane urządzenia spełniają określone wymagania techniczne. Dzięki nim możliwe jest pobieranie płatności bezgotówkowych bez konieczności kupowania lub dzierżawienia terminala stacjonarnego bądź mobilnego.

Dlaczego warto wyposażyć się w terminal płatniczy?

Terminal płatniczy to urządzenie oferujące zarówno sprzedawcom, jak i potencjalnym klientom szereg możliwości w zakresie nie tylko dokonywania transakcji bezgotówkowych, ale także np. wypłat gotówkowych w kasie oraz doładowywania telefonu komórkowego. Nic więc dziwnego, że praktycznie każdy przedsiębiorca posiada na swoim wyposażeniu tego typu sprzęt. Wśród największych korzyści, jakie daje terminal płatniczy, możemy wymienić m.in.:

 • zwiększenie obrotów oraz wartości koszyków zakupowych;
 • zdobycie przewagi nad konkurencją, zwłaszcza gdy transakcje bezgotówkowe nie są standardem;
 • możliwość zbudowania wizerunku nowoczesnego detalisty;
 • sposobność pozyskania nowych klientów;
 • możliwość zdobycia lojalnych konsumentów.

Wpis ma charakter informacyjny. Po poradę prawną lub księgową udaj się do swojego prawnika/ biura rachunkowego.

Udostępnij