Czym jest serwer wydruku i jakie daje możliwości?

Czym jest serwer wydruku i jakie daje możliwości?

Serwer wydruku jest jednym z tych produktów, który na przestrzeni kilku ostatnich lat w znacznym stopniu zyskał na zainteresowaniu. Z pewnością duży wpływ na wspomniany wzrost popularności ma fakt, że tego typu narzędzia w dużej mierze przyczyniają się nie tylko do ułatwienia życia, ale także do obniżenia kosztów. W końcu należy pamiętać, że to dzięki nim mamy możliwość podłączenia drukarek bezpośrednio do sieci i obsługę ich z poziomu wielu stanowisk.

  1. Serwer wydruku – do czego służy i jakie daje możliwości?

Serwer wydruku to jedno z praktyczniejszych narzędzi, które coraz chętniej i częściej są wykorzystywane przez wiele różnego rodzaju firm, punktów handlowych oraz innych podmiotów gospodarczych. To właśnie dzięki wymienionemu wyżej produktowi, jesteśmy w stanie podłączyć wszystkie drukarki do jednej sieci, zarówno te klasyczne, jak i fiskalne, co sprawia, że są one urządzeniami dostępnymi dla wszystkich użytkowników sieci.

Tak naprawdę prezentowane narzędzie pozwala na prostą i dość intuicyjną obsługę wszelkich funkcji związanych z drukowaniem, począwszy od kolejkowania wydruków, poprzez formatowanie wydruków, a skończywszy na m.in. różnego rodzaju raportowaniu. Wyposażając się w produkt w postaci serwera wydruku, unikniemy sytuacji, w której będziemy zmuszeni do skorzystania z wyżej wymienionych usług świadczonych przez firmę zewnętrzną, co jak wiadomo bardzo często wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Serwer wydruku – do czego służy i jakie daje możliwości?

Serwer wydruku w przypadku drukarek fiskalnych, jest narzędziem, pełniącym funkcję swego rodzaju pośrednika między aplikacją (webową, mobilną lub desktopową), stroną internetową/sklepem www, a drukarką. Stąd też stanowi doposażenie innych rozwiązań w dodatkowe funkcje (obsługę urządzeń). W tym przypadku mówimy akurat o możliwości drukowania paragonów.

Dzięki temu, że print server pozwala na pracę sieciową przy jednoczesnym uwzględnieniu mechanizmu kolejkowania, nie jest mu straszna obsługa z poziomu wielu stanowisk.

Jak już zostało wspomniane wyżej również klasyczne urządzenia drukujące, mogą współpracować/być zintegrowane z serwerem wydruku. Oczywiście w przypadku i tego typu sprzętu print server pełni funkcję pośrednika, dając tym samym możliwość automatycznego drukowania różnego rodzaju kopert, etykiet i listów przewozowych. Pozwala także na zdalne skanowanie dokumentów, co w znacznym stopniu przyspiesza pracę.

Prosta instalacja to niejedyna zaleta, jaką posiada omawiane narzędzie. Tak naprawdę dzięki zastosowanym rozwiązaniom serwer wydruku, możemy podpiąć do różnych systemów operacyjnych w postaci m.in. iOS, macOS, itp.

Udostępnij