Jak działa terminal płatniczy

Jak działa terminal płatniczy

Dziś tak naprawdę ciężko jest wyobrazić sobie punkt handlowy czy usługowy, w którym nie ma możliwości skorzystania z płatności kartą. Dlatego też właściciele takich miejsc powinni zadbać nie tylko o kasę fiskalną, ale również warto by weszli w posiadania terminala płatniczego - stacjonarnego lub mobilnego. Terminal płatniczy to urządzenie służące do obsługi płatności bezgotówkowych. Jak działa terminal płatniczy? Czy taka forma płatności za produkt lub usługę jest korzystna zarówno dla przedsiębiorcy, jak i konsumenta?

  1. Czym jest i jak działa terminal płatniczy?
  2. Rodzaje terminali płatniczych
  3. Jak skorzystać z terminala płatniczego?
  4. Jak wygląda dokonywanie płatności za pomocą terminala płatniczego?
  5. Dlaczego terminale płatnicze to korzystne rozwiązanie?

Czym jest i jak działa terminal płatniczy?

Terminal płatniczy to nowoczesne urządzenie umożliwiające dokonywanie płatności bezgotówkowych za zakupione towary bądź usługi. Te realizowane są nie tylko przy pomocy kart płatniczych, ale również przy wykorzystaniu smartfona czy BLIK-u. W zależności od wybranego modelu klienci mają możliwość skorzystania także z dodatkowych funkcji terminali płatniczych, między innymi wypłaty gotówki w kasie sklepu (cash back), doładowania telefonu komórkowego czy zrealizowania płatności w walucie karty (DCC).

Rodzaje terminali płatniczych

Urządzenia do dokonywania płatności bezgotówkowych można podzielić na trzy grupy:

  • terminal płatniczy stacjonarny pozwala na realizację płatności bezgotówkowych za pomocą kart płatniczych, BLIK-a i urządzeń typu „smart” takich jak smartfony, smartbandy, smartwatche. W zależności od potrzeb terminale stacjonarne mogą działać samodzielnie lub zostać zintegrowane z systemem kasowym;
  • terminale mobilne (terminal przenośny) są dużo mniejsze od modeli stacjonarnych. Mobilny terminal płatniczy wyposażony jest w wytrzymałą baterię umożliwiają przyjmowanie płatności w dowolnym miejscu i czasie. Terminal mobilny to najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy ze względu na charakter świadczonych usług muszą docierać bezpośrednio do klienta. Mobilne terminale płatnicze wykorzystywane są przede wszystkim w restauracjach, taksówkach czy usługach kurierskich;
  • mPosy (terminal POS) to specjalny typ terminala. Urządzenie jest niewielkie (jeszcze mniejsze od terminala płatniczego) i nie jest wyposażone w drukarkę. Jest to rozwiązanie funkcjonalne pod warunkiem jednak, że zostanie odpowiednio zintegrowane z komputerem.

Jak skorzystać z terminala płatniczego?

Jak działa terminal płatniczy? Urządzenie niezależnie od tego, czy transakcja realizowana jest przy pomocy kart płatniczych, czy innym sposobem, odczytuje dane ze środka płatniczego, po czym wysyła je do właściwego centrum autoryzacyjnego. Po finalizacji płatności urządzenie wydaje komunikat o jej przyjęciu bądź odrzuceniu. Na życzenie klienta może zostać wydrukowane potwierdzenie dokonania płatności.

Czy terminal stacjonarny i mobilny to bezpieczne rozwiązanie? Jak najbardziej tak. Cały proces dotyczący zarówno przesyłania, jak i odbierania komunikatów prowadzony jest w sposób automatyczny, z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa i ochrony wrażliwych danych.

Każdy sprzedawca, który zdecyduje się na zakup terminala płatniczego (obejmuje to zarówno stacjonarny, jak i przenośny terminal płatniczy) w pierwszej kolejności musi go połączyć w odpowiedni sposób z kasą fiskalną. Dopiero gdy to zadanie zostanie zrealizowane, klienci będą mieli możliwość dokonywania płatności kartą.

Jak wygląda dokonywanie płatności za pomocą terminala płatniczego?

Po zakończeniu transakcji sprzedawca wprowadza wartość sprzedaży za pomocą klawiszy terminala (lub w zależności od modelu może dziać się do automatycznie), a klient dokonuje płatności kartą. Może zrobić to na dwa sposoby - metodą bezdotykową (poprzez zbliżenie karty do terminala płatniczego) i dotykową (poprzez wprowadzenie karty do terminala). Jeżeli sytuacja tego wymaga, aby doszło do zrealizowania płatności, klient na terminalu musi wpisać właściwy dla danej karty kod PIN. Sprzedawca ma obowiązek wydania klientowi paragonu, na jego życzenie może dołączyć do tego także potwierdzenie dokonania transakcji z kart płatniczych.

Dlaczego terminale płatnicze to korzystne rozwiązanie?

Dziś terminale płatnicze to już niemal niezbędny element każdego biznesu. To wygodne rozwiązanie zarówno dla klientów, jak i przedsiębiorców. Dlaczego warto korzystać z mobilnych płatności? Dla wielu firm to duża szansa na zwiększenie obrotów i wartości koszyków zakupowych. Dziś znaczna część społeczeństwa wykorzystuje w płatnościach karty, nic więc dziwnego w tym, że wiele osób woli robić zakupy tam, gdzie można zapłacić kartą, a nie tylko gotówką.

Terminale płatnicze to również dość dobry sposób na zbudowanie wizerunku nowoczesnego detalisty - wbrew pozorom jest to bardzo dobry wabik na potencjalnych klientów, co bezpośrednio może przełożyć się na uzyskiwane przez przedsiębiorcę zyski.

Dla przedsiębiorcy działającego w branży, w której mobilne płatności nie są jeszcze rozpowszechnione to duża szansa na to, by przy minimalnym wysiłku znacząco wyróżnić się na tle konkurencji.

Decydując się na korzystanie z terminali płatniczych, przedsiębiorcy dla zwiększenia swojej atrakcyjności wśród klientów powinni również zastanowić się nad wyborem urządzenia, które poza płatnością ma do zaoferowania również szereg dodatkowych usług, jak np. możliwość wypłaty gotówki czy doładowanie telefonu. To sprawi, że dla konsumentów taka placówka będzie zdecydowanie atrakcyjniejsza, a więc jest szansa na to, że powrócą po raz kolejny skorzystać z jej usług.

Udostępnij